Podstawy wiedzy o skórze - funkcje skóry.


Moim ulubionym przedmiotem w szkole jet biologia. O człowieku zawsze lubiłam się uczyć, ale gdy już miałam się uczyć o pasożytach, mięczakach, rozmnażaniu roślin czy płazińcach, to już mi ta nauka nie wychodziła. W sumie po co komuś wiedzieć, jak się rośliny rozmnażają, a nie wiedzieć podstawowej wiedzy o naszej skórze. Moim zdaniem nauka o skórze jest najprzyjemniejsza. Postanowiłam zrobić taką kategorię i co jakiś czas wstawiać posty na temat wiedzy o naszej skórze. Pierwszym z nich to funkcje skóry. Pewnie coś oczywistego, a jednak jest parę rzeczy, których możemy nie wiedzieć. Spokojnie, nie chce Was truć jakimiś naukowymi twierdzeniami, będą to przyjemne ciekawostki, szybko wpadające do głowy. Dzisiejsza wiedza kosmetyczna pomaga kobietom i mężczyzną ,,cofnąć czas'' i oszukać naszą metrykę. Jednakże walka z upływającym czasem nie jest prosta i zależy od odpowiedniego i świadomego doboru środków do pielęgnacji skóry. Aby tego dokonać lepiej poznać strukturę, funkcjonowanie i potrzeby naszej skóry.

Funkcje skóry
Skóra dorosłego człowieka zajmuje powierzchnię 1,5-2 m2, a jej przeciętny ciężar to około 18-20 kg! Grubość skóry waha się pomiędzy 0,5 do 4 mm, zmienia się wraz z wiekiem, sposobem odżywiania i jest zależna od płci. Spełnia ona bardzo ważne funkcje osłaniając nasze narządy wewnętrzne oraz utrzymując równowagę pomiędzy ustrojem a otoczeniem.
Zabarwienie skóry zależy od szeregu czynników: od jej grubości, unaczynienia czy zawartości barwnika skóry zwanego melaniną i jego skupienia (zawartość melaniny ulega wahaniom i zależy także od płci oraz wieku osoby).

Funkcje, jakie pełni skóra człowieka dzielimy na bierne i czynne.
Do biernych funkcji zalicza się:
-          ochrona przed zimnem, ciepłem i promieniowaniem,
-          ochrona przed uciskiem, uderzeniem i tarciem,
-          ochrona przed działaniem substancji chemicznych,
-          ochrona przed wnikaniem drobnoustrojów, przede wszystkim dzięki tworzeniu płaszcza lipidowego.
Do funkcji aktywnych należą:
-          obrona przed mikroorganizmami, które przedostały się do skóry,
-          wchłanianie określonych substancji czynnych,
-          czynności wydzielnicze - wydalanie potu oraz funkcja chłodzenia, wraz z gruczołami łojowymi wytwarzanie płaszcza lipidowego,
-          regulacja krążenia krwi wraz z termoregulacją poprzez ukrwienie naczyń,
-          skóra jako narząd zmysłu odbierający bodźce ucisku, drgań, bodźce bólowe oraz temperatury.


Ochronę lipidową skóry, czyli sebum, stanowi mieszanina łoju wydzielanego przez gruczoły łojowe wraz z lipidami pochodzącymi z komórek naskórka, a w częściach odsłoniętych dołączają jeszcze do tej mieszaniny związki zewnętrzne, np. składniki preparatów kosmetycznych. Ostatecznie więc płaszcz ten zawiera woski, tłuszcze, kwasy tłuszczowe oaz węglowodory. Po zmieszaniu się z potem stanowi płaszcz hydrolipidowy, który na powierzchni warstwy rogowej wraz z keratyną odpowiada za procesy wchłaniania oraz przenikania do skóry różnych substancji. Grubość jego zmienia się wraz z wiekiem i ma na celu chronić skórę przed wpływem szkodliwych czynników mechanicznych, regulować stan natłuszczenia oraz przeciwdziałać jej wysychaniu i pękaniu. Substancje zawarte w pocie, kwas węglowy oraz kwasy tłuszczowe PTS utrzymują pH na powierzchni skóry na poziomie 4,5-7, co ma stanowić zabezpieczenie przed czynnikami chemicznymi, bakteriami oraz grzybami. Niszczący wpływ na płaszcz lipidowy mają mydła alkaliczne i detergenty, które powodują zobojętnienie kwasów PTS
i wzrost pH skóry!
 Czas całkowitego odtłuszczenia skóry trwa od 10-20 minut, natomiast odbudowa płaszcza lipidowego już około godziny. Dobre preparaty kosmetyczne nie powinny zmieniać naturalnego pH skóry człowieka, dostosowując się do niego, dlatego należy pamiętać, aby wybierać takie, których pH jest najbardziej zbliżone do pH skóry człowieka, tak by nie wpływać destrukcyjnie na struktury lipidowe i nie zmniejszać przepuszczalności skóry. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy chcemy wprowadzić w głąb naskórka substancje aktywne kosmetyku.
Pierwszy wpis o podstawie wiedzy o skórze ukończony. Niedługo wyjeżdżam na wakacje, więc niestety przez tydzień nie będę miała możliwości, aby blogować. Ale wrócę z podwójną siłą :) 
A czy Wy wiedzieliście, że skóra reguluje krążenie krwi? Pozdrawiam.



0 komentarze:

Prześlij komentarz