Przydatki skóry

Nasza skóra posiada tak zwane przydawki. Są one bardzo potrzebne. Jeżeli jesteście ciekawi, zachęcam Was do czytania. Wszystko jest bardzo fajnie wyjaśnione. Wszystkie posty o wiedzy o skórze przydadzą  Wam się , np. na lekcji biologii lub nawet na studiach. 
    PRZYDATKI SKÓRY.

Przydatki skóry stanowią gruczoły potowe, gruczoły łojowe, włosy oraz paznokcie.
Gruczoły potowe regulują gospodarką cieplną organizmu, a ich wydzielanie zależne jest od układu nerwowego.
Gruczoły łojowe znajdują się na całej powierzchni skóry, z wyjątkiem stóp i dłoni.  Największe ich nagromadzenie występuje na głowie i twarzy, w okolicach mostka i okolicy międzyłopatkowej. Łój wydzielany jest poprzez skurcz mięśni przywłosowych, pod wpływem zimna lub bodźców psychicznych (tzw. „gęsia skórka”). Ma on chronić skórę przed działaniem czynników mechanicznych, chemicznych i bakteryjnych, a jego wydzielanie zmienia się w różnych okresach życia. Duże jest u noworodków, następnie się zmniejsza, ponownie narastając w okresie pokwitania. Powyżej 40 roku życia jego wydzielanie zmniejsza się wyraźnie, szczególnie u kobiet około 60 roku życia. Czynność tych gruczołów podlega wpływom hormonalnym - testosteron i progesteron powodują ich przerost
i wzmożone wydzielanie, estrogeny z kolei, jeśli są podawane w bardzo dużych dawkach, mają działanie hamujące. Odnowa łoju następuje bardzo szybko i jeśli jest on często usuwany z powierzchni skóry, może spowodować jego wzmożone wydzielanie.

Włosy występują na całej powierzchni skóry, z wyjątkiem dłoni, podeszw, bocznych powierzchni palców dłoni i stóp oraz miejsc przejścia skóry w błonę śluzową. Liczba włosów ulega wahaniom w zależności od wieku i okolic skóry. Szacuje się, że na skórze głowy jest ich około 120 000, a na całym ciele do 5 mln. Grubość, długość i sposób skręcenia zależą od rasy, płci oraz wieku. Miesięcznie mogą przyrastać o 1-1,5 cm, warunkuje to klimat, pora roku, płeć, wiek oraz stan naszego zdrowia. W starszym wieku włosy rosną wolniej - wyraźny spadek prędkości przyrostu zauważa się między 50 a 60 rokiem życia, najszybciej między 15 a 30 rokiem życia.


Paznokcie są zrogowaciałymi płytkami, a ich wzrost wynosi ok. 3 mm miesięcznie
i podlega rytmowi dobowemu - w dzień jest szybszy. Całkowity odrost paznokcia trwa 150 dni w obrębie rąk, natomiast w obrębie stóp 2-3 razy dłużej. W dzieciństwie i w starszym wieku wzrost paznokci jest wolniejszy.

3 komentarze: